Na našej škole sme opäť zaznamenali čoraz častejšie užívanie energetických nápojov žiakmi 5.- 9. ročníka. Mnohí rodičia možno ani netušia, čo si ich dieťa kupuje namiesto jedla na desiatu. Možno niektorí nevedia, že energetický nápoj nie je vhodný pre deti a mládež. Na obale energetického nápoja nečakajte žiadne varovanie Ministerstva zdravotníctva o jeho škodlivosti. Prečo? Zrejme preto, že sa predpokladá, že za dieťa zodpovedajú rodičia, ktorí rozhodujú aj o jeho skladbe stravy a životospráve. Na druhej strane však mnohí rodičia kupujú vyvíjajúcim sa deťom kolové nápoje, pričom vypitím len jednej fľaše sa do detského organizmu dostáva približne 15 miligramov kofeínu. Výsledkom môže byť hyperaktivita detí, nepokojnosť a problémy so spánkom.
Rodičia by mali vysvetliť svojim deťom, že energetické nápoje boli vytvorené len ako doplnok stravy pre dospelých pomáhajúci občas povzbudiť v núdzovej situácii a rozhodne nie sú určené k častej konzumácii.
Vedci a zdravotníci varujú pred užívaním energetických nápojov, pretože sú presýtené kofeínom, taurínom a cukrom. Dehydratujú telo a pokiaľ človek nepije dostatok čistej vody, hrozí, že sa pri fyzickom vyčerpaní zrúti. Vysoké množstvo kofeínu v nápoji zvyšuje krvný tlak, vedie k podráždenosti, úzkostiam, bolestiam hlavy a nespavosti. Sú známe prípady zo ZŠ, kedy žiaci skolabovali na hod. TV alebo na turistickej vychádzke. Preukázalo sa, že títo žiaci často pili energetické nápoje namiesto vody alebo čaju. Viackrát som bola svedkom toho, že žiak si kúpil 2 plechovky energy nápoja. Tie najlacnejšie 0,25 ml-ové stoja 0,60 €, t.j. ½ litra stojí 1,20 €. Je to škodlivé a drahé pitie, nemyslíte, rodičia?
Vážení rodičia, skúste porozmýšľať, či nie je lepšie dať deťom desiatu a uvariť čaj do fľaše, ako im dať peniaze, za ktoré si väčšinou kupujú slané lupienky, sladkosti, kolu či energy drinky.
Mgr. Renáta Gaurová, koordinátor primárnej prevencie