• Interná smernica

•            Základná škola, Školská 5, 92207 Veľké Kostoľany

Tel./Fax. 033/7781119

e-mail: zsvkostolany@gmail.com,         Internet: http://zsvkostolany.edupage.org

INTERNÁ SMERNICA

proti šíreniu drog v školskom prostredí.

Vedenie ZŠ vo Veľkých Kostoľanoch v zmysle Národného programu boja proti drogám vydáva túto smernicu na priebežné vykonávanie opatrení  na ochranu žiakov pred nezákonným používaním narkotík a psychotropných látok.

Všeobecné ustanovenia

1. Užívanie drog sa stalo jedným z vážnych celospoločenských problémov, ktoré neustále narastá. Zvyšuje sa aj počet detí a mladistvých, ktorí experimentujú s drogami, zneužívajú ich alebo prechádzajú do závislosti. V dôsledku užívania drog si človek ničí nielen zdravie, ale aj rodinné a sociálne vzťahy.

1. Deti už v nižšom veku siahajú po tzv. legálnych drogách, ako je alkohol a cigarety. K týmto druhom drog  je istá tolerancia v rodinách i v spoločnosti, hoci mnohokrát majú ten istý dopad  na jednotlivca ako pri užívaní nelegálnych drog.

1. Cieľom tejto smernice je vzhľadom na závažnosť problematiky poskytnúť zamestnancom podieľajúcim sa na výchovno-vzdelávacom procese informácie o formách prejavov žiakov, návrhoch na riešenie, spôsoboch ich preventívneho pôsobenia a o potrebe spolupráce s rodičmi žiakov a s príslušnými inštitúciami.

Preventívne opatrenia

Riaditeľka ZŠ vo Veľkých Kostoľanoch nariaďuje v oblasti prevencie:

1. Základným preventívnym opatrením školy je osvojiť si princíp „ Zdravá škola bez cigariet, alkoholu, drog a násilia.“
          2. Za koordinátora protidrogovej prevencie poveruje Mgr. Renátu Gaurovú, ktorá bude plniť úlohy školského poradenstva v otázkach prevencie:

a./  Spolupracovať s vedením školy, triednymi učiteľmi a ostatnými pedagógmi.

b./  Koordinovať a metodicky usmerňovať preventívnu protidrogovú výchovnú    a informačnú činnosť pedagogických pracovníkov.

c./  Iniciovať preventívne aktivity a organizovať preventívne programy za prítomnosti odborníkov na problematiku prevencie.

d./  Poskytovať preventívno-výchovné konzultácie žiakom a ich rodinným zástupcom.

e./  Monitorovať aktuálny stav zneužívania návykových látok a priebežne informovať aj rodičov o preventívnych aktivitách školy.

f./  Informovať rodičov o možnostiach spolupráce s poradenskými a preventívnymi odbornými zariadeniami v prípade pomoci ohrozeným deťom ( CVPP, PPP ).

1. Triednym učiteľom a všetkým pedagogickým pracovníkom nariaďuje:

a./  Monitorovať fyzické a psychické zmeny v správaní žiakov  a sledovať:

- problémy so sebaovládaním

- zanedbávanie záujmov

- zhoršenie zdravotného stavu

- prístup k učeniu, spolužiakom, učiteľom

- výchovno-vyučovacie výsledky

- dochádzku

b./  Oboznámiť žiakov, čo je drogová závislosť, o jej škodlivosti, ako jej predchádzať, komu hlásiť výskyt návykovej látky:

- udržiavať protidrogovú klímu v škole ( sám byť príkladom )

- zapracovať do práce triednických hodín  interaktívne programy v rozsahu min.7 hodín v školskom roku ( 15 hodín na dva roky )

- zapájať žiakov do školských i mimoškolských aktivít, do vedomostných, športových a iných súťaží

- prispievať k tvorbe a výchove osobnosti dospievajúceho človeka aj poukázaním na dobré stránky jeho charakteru

- viesť žiakov k prosociálnosti a empatii, rozvíjať úctu človeka k človeku, pomoc v núdzi

- naučiť žiakov povedať „nie“ negatívnym vplyvom okolia-  násiliu, šikanovaniu, týraniu, drogám ...

- podporovať záujmovú činnosť a zručnosť žiakov

c./   Oboznámiť rodičov s postupom školy pri výskyte fajčenia, alkoholu a nelegálnych drog a dať im tento postup na schválenie.

1. Všetci pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci majú oznamovaciu povinnosť v prípade zistenia alebo podozrenia prechovávania alebo konzumácie návykovej látky:

a./  zistenú skutočnosť hlásiť koordinátorovi protidrogovej prevencie

b./  uskutočniť výchovný pohovor so žiakom (výchovný poradca, triedny učiteľ, koordinátor protidrogovej prevencie)

c./  upovedomiť rodičov o prechovávaní alebo konzumácii návykovej látky, pohovor s riaditeľom školy

d./  nadviazať kontakt s odborným poradensko-psychologickým pracoviskom - CVPP, PPP ( protidrogový koordinátor a riaditeľ školy)

e./  pri nájdení návykovej látky kontaktovať políciu

f./  pri podozrení na konzumáciu návykovej látky kontaktovať rodičov a v spolupráci s nimi aj lekára, ktorý odoberie moč na toxikologické vyšetrenie a ďalej postupovať podľa sankcií zakotvených v školskom poriadku.

Sankcie

Riaditeľka školy nariaďuje v súlade so školským poriadkom tieto sankcie pri prechovávaní alebo konzumácii návykových látok:

1.  V prípade zistenia šírenia alebo prechovávania drog a návykových látok u žiaka, bude    tomuto žiakovi udelené výchovné opatrenie         podľa   miery závažnosti prečinu:

a./ napomenutie alebo pokarhanie triednym učiteľom alebo riaditeľom školy

b./ znížená známka zo správania

Udeleniu výchovných opatrení predchádza pohovor s rodičmi.

1. V prípade opakovaného prečinu bude žiak odporučený na poradenskú pomoc ( CVPP, PPP).

Vo Veľkých Kostoľanoch  13.9.2007